“Beter omschrijven wat een teleconsultatie is” (ASGB)

Meer dan 90% van de artsen in onze enquête wil dat de teleconsultatie opnieuw terugbetaald wordt. “Een resultaat dat te verwachten was,” reageert dr. Michel Creemers, covoorzitter van het ASGB. “Maar we moeten op zoek naar een duurzaam model voor de toekomst, met een beter omlijnde definitie van wat een teleconsultatie is.” 

Uit de vele opmerkingen van de respondenten onthoudt huisarts Michel Creemers dat sommige artsen een teleconsultatie aanrekenen voor overleg met specialisten of voor triage. “En dat klopt uiteraard niet. De uitdaging zal zijn om met de andere stakeholders een systeem uit te werken dat duurzaam is en misbruik zo veel mogelijk uitsluit.”

Zeker met een regering die zich budgettair engageert voor de sector en de groeinorm respecteert, moeten ook artsen hun verantwoordelijkheid nemen. “We beschikken helaas niet over de financiële ruimte die we zouden willen. Er is bv. ook de keuze om meer te investeren in Defensie. The sky is not the limit en dus moeten we onnodige uitgaven beperken. De teleconsultatie mag geen vrijgeleide zijn om het systeem te misbruiken.”

Van minister Vandenbroucke krijgen de artsensyndicaten het verwijt dat de info en doelstellingen van het beleid niet goed worden opgepikt. Vandaar dat Vandenbroucke onlangs in de Kamer uitvoerig verwees naar de omschrijving van een teleconsultatie in de nomenclatuur. Ook zijn boutade dat een teleconsultatie “niet gewoon een telefoontje” is, zit nog vers in het geheugen.

Michel Creemers besluit dat er niets anders opzit dan een nieuw reglementair kader uit te werken. “Ik wil niet op de discussie vooruitlopen, maar voor ons zijn er verschillende pistes mogelijk. Waarom geen forfaitaire vergoeding overwegen? En misschien zijn er nog andere alternatieven zoals een 0800-nummer dat gratis is voor de patiënt? Alle ideeën zijn welkom voor zover we er maar in slagen om het systeem houdbaar te maken voor patiënten en artsen.” 

Lees ook:
> Enquête: 9 op de 10 artsen willen terugbetaling teleconsultaties
> “Nood aan een futureproof vergoedingssysteem” (Domus Medica)
> “Waarom mag een advocaat elk telefoontje aanrekenen, maar een arts niet?” 
> "Resultaten enquête inzetten bij onderhandelingen" (Bvas)

U wil op dit artikel reageren ?

Toegang tot alle functionaliteiten is gereserveerd voor professionele zorgverleners.

Indien u een professionele zorgverlener bent, dient u zich aan te melden of u gratis te registreren om volledige toegang te krijgen tot deze inhoud.
Bent u journalist of wenst u ons te informeren, schrijf ons dan op redactie@rmnet.be.